Amikor tavaly rekord alacsony volt a Duna, jött az ötlet, hogy a Lánchíd pillérjén mutassam be az alacsony / magas vízszintet.
Egészen május végéig kellett várni, hogy a vízszint rendesen megemelkedjen, bár a mostani maximum még mindig „alacsony” volt, hiszen az alsó rakpart idén nem került víz alá, ahogy az régebben gyakori volt.
A vízállások nem centire pontosak, csak amennyire az Eumet / vizállás oldal grafikonjaiból ki tudtam böngészni.
(Klikk a képekre a nagyobb méretért)
GIF fotón:
Előtte-utána képek egymás mellett:
A képek készítéséről
Mindkét fotó a Budai Vár faláról készült, ide tettem fel az állványt, valahogy így:
Mivel nagyon fontos volt, hogy pontosan ugyanonnan készítsem a jövőben is a fotókat, próbáltam valami tájékozódási pontot megjegyezni.
Szerencsémre a várfal egy keskeny sáv, amire csak egyféleképp fér fel az állvány, így csak oldalirányba tudtam menni +/- 5 métert. Ezen a sávon belül kellett megjegyeznem a helyet.
Végülis azt találtam ki, hogy az Lánchíd utcán lévő egyik ház antennája pontosan abban a vonalban legyen, mint ahol az a rozsdafolyás van a pilléren:
Ezt felhasználva már könnyen be tudtam lőni a következő fotók helyeit.
Ezen a fotón bejelöltem, hogy kb. hova tettem az állványt:
Az utómunkáról
A két képen gyakorlatilag semmi lényeges utómunka nincsen, csak az éjszakai fotóknál alap fehéregyensúly és szintek állítása.
(Ha érdekel az utómunka folyamata Lightroomban, ajánlom a Lightroom használati útmutató cikkemet)
Viszont engem nagyon meglepett, hogy míg az októberi fotón egészen 15 mp hosszú expót tudtam készíteni, úgy hogy a Lánchíd pillére nem égett ki, addig májusban már csak 6 mp hosszú expót engedett meg
Ennek egyik oka lehet az eltérő objektívek (októberi kép 70-200 f/4-gyel, a májusi 28-105 mm obival készült), valamint az eltérő mértékű párás levegő is.
Miután a két képet megszerkesztettem Lightroomban úgy, hogy azonos színűek és világosságúak legyenek, Photoshopban egyszerűen egymáshoz igazítottam őket (Auto-Align Layers).
Majd egy egyszerű rétegmaszkkal „feleztem” az egyik réteget, és hozzáadtam a vonalat és szövegeket: