Szuper dolog egy tanfolyam, amikor több hasonló érdeklődési körű ember ismerkedik össze, egy nagy bökkenő azonban mégis van:
Nem túl hatékony…
Mindenkinek más a tudásszintje, más a gépe, más objektívjei és legfőképpen más céljai vannak.
Ezért tanfolyam helyett most egyéni konzultációt indítok.
Azaz amikor csak Te és én vagyunk, és személyre szabottan a Te érdeklődési körödnek és technikai szintednek megfelelően haladunk.
A háttértörténet:
Három éve kezdtem el külföldi fotósoknak személyre szabott éjszakai fotós túrákat tartani, és elmondásuk szerint itt tanultak igazán valamit, nem a workshopokon. Már több száz fotóssal találkoztam, mindenkinek persze más-más gépe volt, így nekem is meg kellett tanulnom az összes márka összes vázának rejtett és nem rejtett funkciót.
Nem dicsekvésből mondom, de mára már bármelyik digitális gépvázzal pár perc alatt elbírok 🙂 Még a közép- és nagyformátumokkal is 🙂
Pár kép fotós vendégeimmel:
Szeretném ezt a tudást azoknak a magyar fotósoknak is átadni, akik gyorsan, másokra nem várva szeretnék megtanulni gépük használatát.
Egy példa, hogy miért jobb az egyéni foglalkozás
2016 tavaszán az első fotós tanfolyamomon a többi résztvevőknek kb fél órát kellett várni arra, míg az egyik résztvevő Sony gépének „okos” funkcióját lekapcsoltuk (a gép automatikusan vágta a képet, attól függően, hogy van-e arc rajta!). Másik résztvevőnek a Nikon gépét kellett megfelelően konfigurálni. Addig a többiek, akik Canonosok voltak, malmoztak… Persze, én is lehettem volna akkor felkészültebb, de ennyiféle márkára szinte lehetetlen rákészülni.
Volt, akinek teljesen új volt a „rekesz” szó, míg mások már kenték-vágták. Egyiküknek nagyon jól ment a kommunikáció a modellekkel, másoknak annyira nem.
Mindenki máshonnan indul, másban jó, és ez így van jól.
Egyéni konzultációkat eddig is tartottam, amikor valaki megkeresett konkrét problémáival.
Egyik ilyen partnerem (nem szeretem se az ügyfél, se a tanítvány szót) Jakab Krisztina volt, akinek az utómunka folyamatában és a külső vakus fotózásban segítettem.
Az együttműködésünk után feltettem neki pár kérdést, amire Ő ezt írta (szó szerint bemásoltam ide):
1) Mi volt az oka, hogy hozzám fordultál?
Azért szerettem volna személyes konzultációt, mert úgy éreztem, hogy már több olyan képzésen, workshop-on voltam, ahol a sok (és főleg eltérő tudású) résztvevő miatt nem lehetett azokra a területekre koncentrálni, ami engem érdekelt, viszont már nem akartam olyan kérdésekkel foglalkozni, ami esetleg már nekem nem kérdés, vagy nem érdekel.
2) Hogyan változtak meg ezek a „konzultáció” után?
Mivel konkrét problémákkal foglalkoztunk számos olyan kérdésre kaptam választ, amire magamtól nem jöttem volna rá, vagy csak sok utánajárással, viszont így egyszerűbb, gyorsabb és azonnal a gyakorlatba átültethető ismereteket kaptam.
3) Mi volt a leghasznosabb, amit itt tanultál, és később sokat alkalmaztad?
Stúdióvakus fotózáskor többször volt problémám a kevert fényű helyeken a fehéregyensúly beállításával, ehhez nagy segítség volt a személyes beszélgetés.
4) Milyen volt Miklós, mint tanár?
Mivel ismerem a fotóidat, tudtam, hogy technikai kérdésekben biztosan számíthatok a segítségedre, és ez így is volt… Minden kérdésemre megkaptam a választ, ráadásul olyan stílusban, szóhasználattal (néha rajzos segítséggel…), amivel könnyebben ment a megoldás megértése, mint pl. egy szakszavakkal telitűzdelt könyvben, vagy cikkben, ami néha eltántorított már attól, hogy magam járjak utána egy problémakörnek… 🙂
Más példák:
- Zoltán pl. azért keresett meg, hogy segítsek beállítani a Smugmug.com által készített fotós honlapját. Leültünk egy kávé mellé és egy óra alatt minden meg is volt.
- Róbert timelapse fotózásban szeretett volna elmélyülni. Vele még csak az első alkalmon vagyunk túl: elmentünk közösen fotózni, majd utána személyre szabottan (mivel Mac-je és Final Cut programja van) online kapta meg az instrukciókat, hogy mit hogy csináljon.
Miben témákban tudok Neked segíteni?
1. Megtanuld tükörreflexes vagy MILC gépedet tökéletesen kezelni
Miután kb 100 ember legkülönbözőbb márkájú fényképezőgépét volt alkalmam használni, biztos vagyok benne, hogy Neked is tudok segíteni, ha:
- most vettél fényképezőgépet, és még nem ismered ki magad rajta
- néha jól sikerülnek a képeid, néha nagyon nem, és szeretnéd tudni, mitől van ez
- meg szeretnéd ismerni mire képes ténylegesen a fényképezőgéped
- apró, de az életedet megkönnyítő trükköket szeretnél tanulni
2. Timelapse, hyperlapse videók készítésében
Legtöbben a timelapse videóim vagy az útmutatóm miatt ismernek, így kézenfelvő, hogy e témában is tartsak képzést.
Az elv egyszerű: pár másodpercenként 1-1 képkockát exponálunk, és utána a sokszáz kockát filmmé fűzzük össze.
Az elv valóban ilyen egyszerű. De amikor elkezdtem csinálni, rájöttem, ez csak a jéghegy csúcsa. Beleástam magam a témába, angol fórumokat bújtam éjjel-nappal, és közben gyakoroltam.
Elkészítettem timelapse videómat Tenerife szigetéről:
Majd a Budapest a ködben címűt:És még sok-sok mindent, amiről nem készült kisfilm.
Két év után mertem magamról azt mondani, hogy „timelapse fotós” vagyok, addig nem…
Megtanultam, hogyan érdemes beállítanom a gépem a helyszínen, hogy utána minél kevesebb idő menjen el az utómunkára. A timelapsenél sajnos az utómunka adja a munka nagy részét, és ha már van családod, nagyon nem mindegy, mennyit kell a számítógépnél rostokolni…
Szerencsére az utómunka folyamatot is leegyszerűsítettem az évek alatt, így itt is át tudom adni azt a módszert, amelyik bevált.
3. Éjszakai fotózásban (városi, vagy csillagos tájképek)
4. Utómunkában Lightroommal
Az Adobe Lightroom a kizárólagos program amit használok fotóim feldolgozásához, és órákat spórolok vele az életemből, mióta megtanultam rendesen használni!
Nem csak arról van szó, hogy szebbek a képek, hanem hogy bármikor megtalálom, amit szeretnék, és minden szépen rendszerezve van.
Sokan azt hiszik, hogy aki profi fotós, annak Photoshopot KELL használnia. Baromság. Vannak helyzetek, amikor kell a Photoshop, de a képek 99%-ban felesleges. A Lightroom tökéletesen elég.
Ami Photoshopban sok csúszka, meg ilyen-olyan réteg, az a Lightroomban két-három kattintás. Egy képernyőkép (kb 10 másodperc volt ez a szerkesztés):
5. Rendszervaku használatban (portré vagy eseményfotózáshoz nélkülözhetetlen)
A fényképezéshez fény kell, nem titok. De valahogy mindig hajlamosak vagyunk elfelejteni.
Mikor valaki, aki nemrég kezdett fotózni, kérdezi tőlem, hogy akkor milyen objektívbe fektessen bele, az első javaslatom, hogy hagyja a fenébe az obit, vegyen vakut!
Ha embereket fotózol, előbb-utóbb vakut kell használnod. Persze, lehet csak „natural light” portrékat csinálni, de sokszor nincs meg az a luxus, hogy akár elviselhető fények legyenek pl. egy családi ünnepségkor.
Évekig fotóztam esküvőket, táncos eseményeket, ez elképzelhetetlen lenne vaku nélkül.
A vaku és a külső környezet fényeinek összehangolásával egészen különleges képeket lehet varázsolni.
Mi az, amiben nem tudok segíteni?
Ezeket nem véletlenül sorolom fel. Bár itt is sok tapasztalatom van, nem érzem magam annyira jónak, hogy másokat oktassak. Ha ezen területeken akarsz fejlődni, nem én vagyok az embered.
1. Haladó portré fotózás
2. Esküvőfotózás
3. Tárgyfotózás
Hogy működik az egyéni konzultáció?
– Nincs külön elmélet, külön gyakorlat. Csak gyakorlat van. Abban hiszek, hogy azt tanulod meg, amit Te magad megcsinálsz. Ha egy táblánál magyarázom Neked az elméletet, te meg passzívan hallgatsz, egy óráig okosabb lehetsz, de utána jó eséllyel elfelejted
– Egy alkalommal kb. 3 órát foglalkozok csak Veled. Legyen ez akár fotózás, akár munka a számítógépnél. (A helyszín Budapest, vagy Vác lehet).
De a foglalkozás után nincs vége a jónak 🙂
– Bármikor kérdezhetsz emailen. Tudom, hogy sokan szeretik a Messengert és egyéb csetprogramokat, de csak emailen tudunk kommunikálni, máshogy nem. Mindig válaszolok, általában 12 órán belül
– Képernyőképekkel vagy videókkal is tudlak segíteni, ha a számítógépen valamiben elakadtál.
Ennek az egyéni konzultációs csomagnak az ára alkalmanként 30 ezer forint. Ha kell, nem-ÁFÁs számlát is tudok róla adni „számítógépes tanfolyam” címen.
Mivel ez egy intenzív tanulás, valószínű, hogy már egy alkalom is elég lesz arra, hogy szintet lépj.
Tehát maximum 2 alkalom alatt tökéletesen el tudsz mélyedni egy adott témában. Ennyi idő alatt megcsinálhatod első timelapse filmedet, 100%-ban elsajátíthatod a géped kezelését, vagy az éjszakai képek mesterévé válhatsz.
Szóval mikor találkozunk? 🙂
Jelentkezni ezen az űrlapon keresztül tudsz:
No Fields Found.