Összegyűjtöttem a 2015-s év azon timelapse videóit, amik nekem valami miatt megtetszettek. A sorrend lényegtelen, egyik alkotást se tartom a másiknál kevesebbnek.
Az jól látszik, hogy a timelapse műfaja egyre fejlődik. Már elég ritka a statikus „lerakom az állványra a gépet” megközelítés, mindenki igyekszik valamilyen mozgást vinni a felvételekbe. Szerintem néha már túl sokat is…
Hyperlapse-nek hívják a technikát, amikor a fényképezőgép is folyamatosan mozog a felvételkor. A mozgást adhatja egy sima slider, de akár autó, repülő is. És persze egyik mozgást át lehet kötni a másikba, lehet közben ki-be zoomolni, a lehetőségek végtelenek.
Személyes megjegyzésem ehhez az íráshoz.
Azt vettem észre magamon, hogy nem mindig tudok végignézni egy timelapse videót beletekerés nélkül, mert türelmetlen vagyok. Máskor meg órákon át tudom bambulni őket, szinte meditálok rajtuk.
Szóval azt ajánlom, hogy Te is ilyen lenyugodott, meditálós állapotban nézd végig ezeket az alkotásokat 🙂
1. ISS Symphony – Dmitry Pisanko, NASA
Már sok timelapse videót láthattunk a Nemzetközi Űrállomásról, de Dmitry Pisanko alkotása azonban a vágás, a zenével való kapcsolódás és leginkább az egyedi képek miatt került a listám élére.
Természetesen a fényképeket nem ő csinálta, hanem ahogy bárki más is, ő is hozzáférhetett a NASA állományaihoz, és szépen csinált egy gyönyörűséget:
2. Dubai Flow Motion – Rob Whitworth
Rob munkáiból a Barcelonás videóját már közzétettem az oldalon. Idén többek közt Dubainak csinált egy kis reklámfilmet.
Nem merek belegondolni, hogy ehhez mennyi munka kellett…
Szerencsére Rob leírja, hogy csak a storyboard 2 hétig készült (amiben felvázolják, hogy mi után mi hogyan jön). És persze jópár engedélyt be kellett szerezniük. Különösen ahhoz a jelenethez, aminél a repülőgépről kiérkező csomagot követik végig.
3. Hallstatt Hyperzoom – Geoff Tompkinson
Ez a videó a különleges technikai megoldásáért került a listába. A szerző, Geoff Tompkinson, az itt alkalmazott technikát hyperzoom-nak keresztelte le.
A lényege, hogy folyamatos ki-be zoomolás által ugrik egyik helyről a másikra. Egy pontra rázoomol, majd amikor teljesen ott van, egy másik nézőpontból kizoomol a képből.
Sajnos túl sokat nem árult el a technikáról, azt viszont igen, hogy „az egész egy komplex, előre tervezett, négy dimenziós After Effects kirakós”. Nagyjából értem, hogy mire gondol, de most hirtelen biztos nem csinálnám utána 🙂
4. Taste of Austria – Thomas Pöcksteiner // Peter Jablonowski
Ha már Ausztria… Kicsit hasonlít Rob Whitworth flow-motionjához, de mégis teljesen más.
Az én ízlésemnek picit gyors, kapkodós. Inkább pörögök tőle, mint lenyugszok. De a hangok és a képek szuperek, országimázs filmnek se lenne rossz.
5. Safari South Africa – Tyler Fairbank
Nem vagyok annyira oda a hyperlapse műfajért, de az afrikai szavannán elég jól néz ki. Tyler Fairbank alkotása, melyet egy Dél-Afrikai útján készített.
6. Matterhorn – Tyler Fairbank
A szerző ugyanaz, de most az Alpokban járt. Ez már tényleg egy sokkal klasszikusabb timelapse videó, hullámzó felhőkkel.
7. Once in a Blue Moon – Luke Taylor
Egy kakukktojás: nem timelapse, hanem eredeti sebességben lejátszott mezei videó. Pár perc nyugalom a gyorsaságban.
Így kel föl a telihold Ausztráliában, egy új-dél-walesi kilátótorony mögött (helyesen írtam?).
Nálunk, az északi féltekén balról jobbra haladnak az égitestek, délen azonban jobbról balra. Nemhiába vezetnek Ausztráliában a másik oldalon. 🙂
A szerző, Luke Taylor egy Canon 7D-t használt, 600mm f/4-s teleobjektívet és 1.4x extendert. Valamint igénybe vette a 7D cropped videó módját is, így összesen 1344mm-s gyújtótávolságnak felel meg a látószög:
8. Into the Atmosphere – Michael Shainblum
Ez a videó a felhők mozgása, és a nagyon szép Tejút felvételek miatt ragadott meg. Sok fotós agyonphotoshoppolja a Tejútat, itt azonban elég visszafogott és élethű a látvány.
A helyszín a timelapse fotózás Mekkája az amerikai „South West”, azaz Kalifornia állam vidéke:
9. Calbuco Vulkán – Martin Heck
A végére hagytam a sokkoló videókat.
Chilében idén tört ki a Calbuco vulkán. Mi nem sokat hallottunk róla, de ott elég sok gondot okozott. Magyar nyelvű leírás róla itt.
De ebben a hihetetlen erőben is milyen szépség van!
Az USA a viharvadászok Mekkája. Most több nem jut eszembe ezekről a képsorokról.
11. 10K timelapse demó – Joe Capra
Ezt a videót alapvetően azért készítette Joe Capra, hogy bemutassa, mennyire bele lehet zoomolni a mai nagyfelbontású fényképezőgépek állóképeibe.
Hiszen egy Full-HD videó hosszabbik oldala 1920 pixel, míg az általa használt PhaseOne IQ180 nagyformátumú hátfal 10328 x 7760 pixel méretű képeket gyárt. Azaz az 5x-s zoom lehetősége benne van magában a képben.
Annyira azért nem felemelő dolog belezoomolni ezekbe a fotókba: épp a Rio de Janeiro-i nyomornegyedet tolja az arcunkba a szerző.
A hazai timelapse videók a 2015-s évből
A végére hagytam a magyar készítésű videókat.
Az idén jómagam nem készültem el újabb videóval… De szerencsére mások nem restelkedtek!
1. Ahol az égbolt is élmény – Kolláth Zoltán
Kolláth Zoltán alkotása a Hortobágyi Nemzeti Park szépségét mutatja be – egyrészt éjszakai timelapse, másrészt nappali drónos felvételek által. A Hortobágy valóban ideális hely éjszakai fotózáshoz, én is itt fotóztam a legjobb Tejút panorámaképemet.
Németh Norbertet biztos ismeritek: ő készítette Budapestről az egyik legjobb hazai timelapse videót. Idén ő egy Rovinj-ban készített videóval rukkolt elő.
Számomra ebben a kikötött hajók mozgása volt a legviccesebb.
3. Sarki fény Kékestetőről – Időkép webkamera
Egy kakukktojás: „senki” nem vette fel, és senki nem is látta élőben, de 2015 dec. 20-n sarki fény látszott Magyarországról.
A vicc az benne, hogy az egész ország ködtengerben úszott már hetek óta, amiből csak a legmagasabb hegycsúcsok látszottak ki. Így a jelenséget csak az Időkép kékestetői TV-toronyra szerelt webkamerája vette fel, és ezt szúrták ki szemfüles észlelők.
Vakító fényeket nem kell várni, de azért jól látszódik a Nagy Medve (Göncölszekér) csillagkép déli részénél feltűnő bíbor és zöld fényesség.
Idén jó évünk volt sarki fény szempontjából: kétszer is láthatták a szerencsések. A 2015 március 17-i jelenségről itt egy timelapse videó, itt pedig sok-sok fotó.
Ha tudsz olyan hazai készítésű timelapse videóról, ami a 2015-s évben készült el, és a minősége megüti azt a lécet, vagy valami nagyon különlegeset mutat be, kérlek jelezd itt kommentben!